таг: комесар

Русите ги егзекутираат тешко ранетите и невооружени украински заробеници во Авдиивка

0
Украинскиот парламентарен комесар за човекови права Дмитро Лубинец испрати писма до Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) и Обединетите нации за да ги...

Борел: Воспоставувањето на палестинска држава би била најдобрата гаранција за безбедноста...

0
Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека...

Тирк: Ужасни настани се случија во Газа во изминатите 48 часа

0
Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации (ОН), Фолкер Тирк, изјави дека...

ОН: Неизбежни се болестите и гладот во Појасот Газа

0
Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека болеста...

ОН ги обвинуваат Израел и Хамас за кршење на меѓународното право

0
Високиот комесар на ОН за човекови права Фолкер Турк упати итен повик до сите земји кои имаат влијание да преземат чекори...

Борел: Има договор за имплементација на европскиот план

0
Високиот комесар на ЕУ за надворешна политика Жозеп Борел вечерва соопшти премиерот на...

Комесарот на ОН за бегалци предвидува нов бран раселени лица од...

0
Високиот комесар на ОН за бегалци Филипо Гранди предупреди дека со навлегувањето на...

ЕУ нема да нарачува вакцини на АстраЗенека по јуни

0
Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон денеска изјави дека Европската комисија не ги обновила нарачките за...