таг: Кина

Песков: Путин и Си разговараа за мировниот план на Пекинг за...

0
Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг вчера...

Кина ги отвора своите граници за странски туристи по првпат од...

0
Кина објави дека ќе ги отвори своите граници за странски туристи првпат по...

Шолц ја повика Кина да не ѝ испорачува оружје на Русија

0
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја повика Кина да не и испраќа оружје...

САД ја предупредија Кина дека ќе сноси сериозни последици доколку испорача...

0
САД ја предупреди Кина дека ќе сноси сериозни последици доколку обезбеди оружје за руската инвазија врз Украина. Вашингтон и сојузниците...

Кина објави мировен план за решавање на руско-украинскиот конфликт

0
На првата годишнина од руската инвазија на Украина, Кина објави документ со 12 точки во кој детално е опишан нејзиниот став...

Кина: Војната во Украина ескалира и излегува од контрола

0
Кина е многу загрижена поради конфликтот во Украина кој ескалира, па дури и излегува од...

Истражување: Кина и САД се најизложени на последиците од климатските промени

0
Областите на Кина и САД се од клучно значење за светската економија, но се најмногу изложени на деструктивните ефекти од климатските...

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани поради Ковид-19

0
Кина забележа најголем скок во бројот на хоспитализирани поради Ковид-19, со скок од 70 отсто,...

За еден месец во Кина од ковид-19 починаа 60 илјади лица

0
Кина во саботата објави дека во болниците во текот на триесеттина дена откако се укинати строгите епидемиолошки мерки, починале околу 60.000 луѓе чијашто...

Сателитски снимки од Кина укажуваат на голем број смртни случаи од...

0
Сателитските снимки од градовите во Кина покажуваат зголемена градежна активност во крематориумите и погребалните претпријатија,...