таг: Кина

Над сто лица загинаа во земјотресот во Кина

0
Најмалку 116 лица загинаа во силниот земјотрес во северозападна Кина, јави државната новинска агенција Ксинхуа, повикувајќи се на властите. Земјотресот со јачина...

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата,...

0
Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани...

СЗО загрижена: Во Кина расте бројот на заболени од респираторни инфекции

0
На барање на Светската здравствена организација (СЗО), Кина треба да испрати детални информации за зголемувањето на респираторните заболувања и пријавени кластери...

Во Кина беше пуштена во употреба најбрзата интернет конекција во светот

0
Во Кина беше пуштена во употреба најбрзата интернет конекција во светот, која има пропусна моќ од 1,2 терабити во секунда. Оваа нова мрежа...

Кинескиот претседател пристигна во САД, ќе се сретне со Џо Бајден

0
Претседателот на Кина, Си Ѓинпинг, пристигна во Сан Франциско, каде што ќе учествува на состанокот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) и...

Кина го пушти во употреба најбрзиот интернет на светот

0
реклама Кина го пушти во употреба најбрзиот интернет во светот, десет пати побрз од...

Кина го презеде претседавањето со СБ на ОН и порача: Императив...

0
Кина, која го презеде претседавањето со Советот за безбедност на ОН, ќе направи...

Научници од Кина открија осум досега непознати патогени кои се шират...

0
Научници од Кина спроведоа опсежно истражување на популацијата на глодари на тропскиот остров Хаинан, во близина на јужниот брег. Меѓу речиси 700...

Филипините ја предупредија Кина: Престанете со провокациите

0
Филипините повторно ја повикаа Кина да престане со своите „провокативни акции“, предупредувајќи дека...

Кина: На Блискиот Исток, висок ризик од зголемување на големи копнени...

0
Кина ја смета ситуацијата во Газа како „многу сериозна“, со ризик од ескалација...