таг: Киев

Зеленски го разреши министерот за одбрана Резников, вели дека е потребен...

0
Во деновите кога Киев тврди дека постигнува поопипливи резултати во повеќемесечната контраофанзива, украинскиот претседател Володимир Зеленски го разреши министерот за одбрана...

Украина ќе добие системи за противвоздушна одбрана од Германија

0
Германија и Украина се договорија Киев да добие повеќе системи за...

Русија го изврши шестиот воздушен напад врз Киев месецов

0
Русија започна нов бран напади со беспилотни летала врз Киев, соопштија регионалните власти...

Украина одбила масовен воздушен напад со дронови

0
Украинската армија објави дека воздушната одбрана во Киев одбила нов масовен напад на...

Гутереш во Киев, ќе разговара со Зеленски за договорот за извоз...

0
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, пристигна во Киев со надеж дека ќе...

Украина најавува контраофанзива, ќе си го враќа и Крим

0
Киев најави силна контраофанзива напролет. Од украинското воено разузнавање информираат дека целта е да се ослободат сите окупирани територии, вклучувајќи го...

Бајден допатува ненајавено во Киев

0
Американскиот претседател Џо Бајден пристигна денеска во Киев на ненајавена средба со претседателот на Украина,...

Самит на ЕУ во Украина – ветувања за поголема воена, финансиска...

0
Утре во Киев ќе се одржи самитот на ЕУ, прв ваков собир на највисоките претставници...

Самитот на Украина и ЕУ ќе се одржи в петок во...

0
Во петок, 3 февруари во Киев ќе се одржи самит меѓу Украина и Европската Унија,...

Самит Украина-ЕУ во Киев на 3 февруари

0
Европската унија и Украина ќе одржат самит на 3 февруари во Киев, а не во Брисел и ќе разговараат за европската...