таг: Италија

Taјани: Италија е подготвена да испрати војници во мировна мисија доколку...

0
Италија ќе биде подготвена да испрати војници како дел од мировната мисија со други земји доколку се формира меѓународно призната палестинска држава, изјави...

Мелони: Во Италија создаден фонд за вештачка интелигенција од милијарди евра

0
Премиерката на Италија, Џорџа Мелони денеска најави инвестициски фонд од една милијарда евра наменети за проекти за вештачката интелигенција (АИ), при тоа апелирајќи...

Италија ја продолжи граничната контрола кон Словенија за уште пет месеци...

0
Контролата на североисточната граница на Италија долж границата со Словенија ќе биде продолжена за уште пет месеци, изјави италијанскиот министер за внатрешни работи...

Италијанската опозиција бара истрага: Стотици екстремисти со фашистички поздрав во Рим

0
Опозициските политичари во Италија во понеделникот побараа владата, на чело со екстремно десничарската премиерка Џорџија Мелони, да објасни како дојде до тоа стотици...

Почина најстариот човек во Европа

0
Најстариот маж во Италија, Триполи Џанини, почина денеска на 111-годишна возраст. Џанини, чиј прекар е Триполино, починал во својот дом во Сечина,...

Во италијанска таверна откриен рецепт за јадење старо 400 години

0
реклама Во Бергамо, Италија, во таверна која ги ревитализира заборавените јадења, откриен е рецепт на...

Ерупција на вулканот Етна на Сицилија

0
Летовите до и од аеродромот Катанија во јужна Италија се откажани изутринава поради...

Зголемена смртност во Италија по топлотниот бран

0
Централните и јужните региони на Италија забележаа седум отсто повеќе смртни случаи од...

Италија, вториот учесник во големото финале на Светското првенство

0
Фудбалската селекција на Италија е вториот учесник во големото финале на Светското првенство за фудбалери...

(ВИДЕО) Тринаесет загинати во поплавите во Италија

0
Бројот на жртвите од невремето на северот на Италија се зголеми...