таг: историски

Улф Кристерсон откако сите членки на Алијансата ја ратификуваа кандидатурата на...

0
Шведскиот премиер Улф Кристерсон оцени дека денеска е „историски ден“ за земјата, откако унгарскиот парламент ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО, со...

Турската лира падна близу историски најниското ниво по победата на Ердоган

0
Турската лира падна на речиси историски најниско ниво во однос на американскиот долар по победата на Реџеп Таип Ердоган во вториот...

Прво крунисување во британската монархија по 70 години

0
Историски ден за британската монархија. Кралот Чарс Трети и неговата сопруга,...

Кремљ: Односите со Европа се на најниско можно ниво по протерувањето...

0
Односите на Русија со европските земји се на историски најниско ниво, а секој...

Надал: Реков дека ова можеби е мојот последен АО, но сега...

0
По неверојатниот, историски пресврт Рафаел Надал дојде до својот 21 Грен слем победувајќи го Данил Медведев по пет ипол часовен натпревар. Шпанецот...

Топалов: Македонските историчари се фалсификатори, македонскиот јазик е српско-бугарски дијалект

0
За членот на бугарската комисија за историски прашања, профсорот Кирил Топалов членовите на  комисијата од македонска страна биле добро обучени фалсификатори...

Ракометната Федерација на Македонија со честитка до најдобрите фудбалери

0
Фудбалската репрезентација одново запиша историски успех и се пласира во баражот кој би можел да донесе место на Мундијалот наредната година. Победата...

ФОТО: Тренерите на Дејан порачаа-Македонијо радувај се, се гледаме на плоштад

0
Го имаме најголемиот историски успех од како нашата Македонија е независна, браво лаву, браво јунак, ти си новата спортска МАКЕДОНСКА ИКОНА, ти си...

Папата Франциск го родното место на пророкот Аврам во Ирак

0
Папата Франциск денеска имаше историски состанок со врховниот шиитски верски лидер Али Систани, во ирачкиот свет град Наџаф, а подоцна го посети и...

(ВИДЕО) Снежно невреме блокираше делови на САД, 20 жартви и илјадници...

0
Големиот студ, што медиумите го нарекоа „историски“, зафати големи делови на Соединетите држави, убивајќи најмалку 21 лице,...