таг: Иран

ОН: Иран ги зголеми залихите на збогатен ураниум речиси до ниво...

0
Иран ги зголеми своите залихи на збогатен ураниум речиси до ниво кое е доволно за производство на нуклеарно оружје, се наведува во доверливиот...

Началникот на Генералштабот на Иран нареди истрага за падот на претседателскиот...

0
– Началникот на Генералштабот на армијата на Иран, Мохамад Багери нареди денеска истрага за причините за хеликоптерската несреќа во која загинаа претседателот Ебрахим...

Иран се закани дека каква било акција против него ќе наиде...

0
Иран ќе одговори на какви било активности против неговите интереси, рече претседателот Ебрахим Раиси, еден ден откако Израел предупреди дека ќе одговори на...

Советник на ИРГЦ: Иран нема да покаже воздржаност доколку „непријателската агресија“...

0
Иран нема да покаже воздржаност кога ќе се преминат неговите црвени линии, изјави денеска главниот советник на командантот на силите Кудс на Иранската...

Иран лансираше над 100 беспилотни летала кон Израел

0
Израелските медиуми објавија дека Иран вечерва лансирал беспилотни летала кон Израел. Тоа го потврди и портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари. ...

Бајден наскоро очекува ирански напад врз Израел, им порача: Немојте

0
Американскиот претседател Џо Бајден изјави синоќа дека очекува Иран да го нападне Израел „порано отколку подоцна“ и го предупреди Техеран да не го...

0
Иран би можел да изврши напад врз Израел во следните 24 до 48 часа, пишува „Волстрит Журнал“, повикувајќи се на неименуван американски претставник....

Техеран предупредува на можни одмазнички мерки по нападот врз иранската Амбасада...

0
Иран предупреди на можни „реципрочни мерки“ по израелските напади врз иранската амбасада во Дамаск, во кои најмалку пет припадници на Иранската револуционерна гарда,...

Пакистан му порача на Иран дека сака да ја смири ситуацијата...

0
Пакистан изрази подготвеност да соработува со Иран за сите прашања за време на разговорот на шефовите на дипломатиите на двете земји, кои неодамна...

Тензиите низ светот ескалираат, дали сме на работ на трета светска...

0
Последните случувања на Блискиот исток со ракетниот напад на Иран врз пограничната област во Пакистан само ги зголеми стравувањата дека ескалациите на конфликтите...