таг: Ирак

САД извршија серија одмазднички напади врз милитанти во Ирак и Сирија

0
САД извршија вчера воздушни напади во Ирак и Сирија врз повеќе од 85 цели поврзани со Иранската револуционерна гарда (ИРГЦ) и проиранските милиции,...

Се урна зграда во Мосул, има загинати и повредени

0
Зграда во изградба се урна во Мосул, северен Ирак, при што загинаа најмалку три лица....

Ирак: Немири на протестите во Багдад

0
Припадниците на безбедносните сили во главниот град на Ирак, Багдад, употребија солзавец и димни бомби за да ги растераат насобраните...

По Авганистан, Бајден објави дека американските сили ќе се повлечат од...

0
Претседателот Џозеф Бајден најави дека американската воена мисија во Ирак ќе заврши до крајот на годината и...