таг: Институт

ISW: Москва ја интензивира депортацијата на украински деца во Русија

0
Според американскиот Институт за проучување на војната (ISW), со седиште во Вашингтон, руските власти се подготвуваат да ја интензивираат депортацијата на украинските деца...

Научници во Австрија работат на нови батерии коишто ќе може да...

0
Австрискиот институт за технологија (АИТ) во Виена работи на развој на својата најнова иновација – батерии што може да се рециклираат. Во...

„Се случува“: Sловенечки доктори mу го отстраниле стомакот на здрав пациент...

0
Во Онколошкиот институт во Љубљана е опериран пациент на кој му е отстранет стомак поради дијагнозата на рак на тој орган. Подоцна се...

Во Хрватска првпат е уништен тумор со помош на вештачка интелигенција...

0
Во Клиничкиот институт за дијагностичка и интервентна радиологија на КБЦ, првпат во Хрватска успешно се изведени процедури за перкутана аблација и туморска биопсија...

Во земјава регистриран првиот случај на зараза со новиот сој „кракен“

0
Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти дека кај еден пациент е детектиран новиот подсој на омикрон познат како „кракен“. Кај еден...

Хрватска има околу 250.000 зависници од алкохол

0
Според податоците на Хрватскиот институт за јавно здравје, Хрватска има околу 250.000 зависници од алкохол и е меѓу првите пет земји...

Огромен успех на доктори во Хрватска кај пациенти со рак на...

0
Во Клиничкиот институт за дијагностичка и интервентна радиологија на КБЦ „Милосрдни сестри“ во Загреб, за првпат во Хрватска и овој дел од Европа...

Словенија доби 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“

0
Словенечкиот Национален институт за јавно здравје доби пратка од 10 кутии од антиковид лекот „паксловид“ (paxlovid) на „Фајзер“. На овој начин се нарачани...

Во Албанија потврденa нова ковид варијанта: Ова се симптомите

0
Албанскиот  Институт за јавно здравје официјално потврди дека во земјата циркулира подваријантата на Омикрон БА4. – Го потврдивме присуството и на...

Зеленски: Членството на Украина во НАТО би ја спречило војната

0
Говорејќи на францускиот Институт за политички науки „Сајансес по“, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека војната со Русија би била спречена...