таг: инвазија

Истражување на ГИ-ТОК: Трендови во трговијата со оружје од конфликтот во...

0
Приливот на оружје во Украина по целосната инвазија на Русија во февруари 2022 година, додаден на веќе голем арсенал со оружје во земјата...

Кијив, не Киев!

0
ЏАБИР ДЕРАЛА  Од првиот ден на целосната руска инвазија против Украина, редакциите на медиумската платформа на ЦИВИЛ, истовремено како и Фронтлајн, едногласно одлучија –...

Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

0
Парламентот на Молдавија ја осуди руската инвазија врз Украина, нарекувајќи ја „геноцид“  во декларација поради постапките на Москва кон децата на окупираните територии....

Буданов: Стабилизирана ситуацијата со руската офанзива на регионот Харкив, агресорите подготвуваат...

0
Ситуацијата со руската инвазија на регионот Харкив е стабилизирана, изјави Кирило Буданов, шеф на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, пренесува...

Туск: Почна нова ера на војни во Европа

0
Премиерот на Полска, Доналд Туск изјави дека руската инвазија врз Украина пред помалку од две години вовела нова ера на војни во Европа....

Граф: Поддршката за Украина не е само фраза, туку и реална...

0
Поминаа две години од руската инвазија врз Украина. Оваа војна не е само напад врз една земја туку врз нашите заеднички вредности и...

Османи: Украина останува најважниот приоритет, која се бори не само за...

0
“Две години од целосна инвазија и агресија на Руската Федерација кон мирољубив сосед. Две години смрт, деструкции и човечки страдања. Две години агресија...

Украинците кои дојдоа во Велика Британија по руската инвазија ќе можат...

0
Украинците кои дојдоа во Велика Британија по руската инвазија на Украина ќе можат да поднесат барање за продолжување на визата за дополнителни 18...

„Телеграм“ за Кремљ во 21 век е како „Енигма“ за нацистите...

0
Од почетокот на руската целосна инвазија на Украина, апликацијата Телеграм оствари значително влијание врз украинската публика. Речиси милион корисници ја преземале апликацијата во...

Унгарскиот лидер на екстремната десница повика на заземање на украинската област...

0
Русија уште пред целосната воена инвазија, ја предложи идејата за „поделена Украина“ меѓу Русија и Западот. Рускиот претседател Владимир Путин и другите...