fbpx

таг: икс“

„Спејс Икс“ лансира 52 сателита „Старлинк“ во орбитата на Земјата

0
Компанијата „Спејс Икс“ (SpaceX) синоќа лансираше 52 сателити „Старлинк“ (Starlink) во орбитата на Земјата. Сателитите беа лансирани со ракетата Фалкон девет (Falcon)....

„Спејс Икс“ испрати уште 46 сателити „Старлинк“ во орбитата

0
Американската компанија „Спејс Икс“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата....

Спејс – ИКС потпиша договор со НАСА, ќе учествува во истражувањето...

0
Компанијата на Елон Маск, Спејс – ИКС потпиша договор вреден 178 милиони долари со НАСА за учество...

ФОТО | Мулдер и Скали повторно се обединија: Фотографија која ги...

0
„Досие икс“ беше една од најпопуларните серии во деведесеттите, но и по толку години, серијата сè уште има бројни обожаватели низ целиот...