таг: Израел

Нетанјаху на состанок со високи функционери додека расте стравот од ирански...

0
Премиерот на Израел треба да се сретне со високи функционери за да се подготви за можен напад од Иран, јавуваат локалните медиуми, пренесува...

0
Иран би можел да изврши напад врз Израел во следните 24 до 48 часа, пишува „Волстрит Журнал“, повикувајќи се на неименуван американски претставник....

Израел првпат ја употреби морската верзија на системот за воздушна одбрана...

0
Израел по првпат ја искористи морската верзија на својот систем за противвоздушна одбрана Железна купола, соборувајќи беспилотно летало над Црвеното Море. Беспилотното...

Израел ќе дозволи привремена испорака на помош во Појасот Газа

0
Израел ќе дозволи привремена испорака на помошта до Појасот Газа преку преминот Ерез, соопшти денеска кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху. „Воениот кабинет...

Израел ги засили воздушните напади во Сирија

0
Израел во петокот изврши најсмртоносни напади во последните неколку месеци врз северната сириска провинција Алепо во коишто бил убиен висок командант на Хезболах...

МСП му наложи на Израел да отвори копнени премини за хуманитарна...

0
Меѓународниот суд на правдата при ОН му наложи на Израел да преземе мерки, вклучително и отворање повеќе копнени премини за доставување храна, вода,...

Најмалку 10 ракети се истрелани од Либан кон северен Израел, соопшти...

0
Најмалку 10 ракети се истрелани денеска од Либан кон северен Израел, соопшти израелската армија. Девет ракети биле пресретнати од системот за противвоздушна...

Според аналитичар на Си-Ен-Ен, Израел се согласи со американскиот предлог за...

0
Израел се согласи со предлогот на САД за размена на затвореници и заложници, со кој ќе бидат ослободени околу 700 палестински затвореници, меѓу...

Нетанјаху ја одобри воената офанзива во Рафа

0
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, ги одобри плановите за воена офанзива во градот Рафа кој се наоѓа во јужниот дел на Газа, соопштија...

Шумер: Израел мора да направи „значајни корекции на курсот“ за да...

0
Израел мора да направи „значајни корекции на курсот“ за да постигне мир со Палестинците, изјави денеска лидерот на мнозинството во американскиот Сенат, Чак...