таг: ЕУ

Лани секој втор Европеец имал емоционален или психосоцијален проблем

0
Земјите членки на ЕУ сакаат да водат поголема грижа за менталното здравје на своите граѓани. Земјите се согласија да обезбедат пристап до навремена,...

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите...

0
Земјите на ЕУ не се обврзани да ги координираат со Европската комисија и...

Борел: Воспоставувањето на палестинска држава би била најдобрата гаранција за безбедноста...

0
Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека...

Членките на ЕУ постигнаа единствен став за случувањата на Блискиот Исток

0
Сите 27 членки на ЕУ бараат итни паузи на непријателствата меѓу Израел и...

Пропадна договорот за слободна трговија меѓу ЕУ и Австралија

0
Преговорите за трговскиот договор меѓу Европската унија (ЕУ) и Австралија пропаднаа и покрај претходниот оптимизам, при што двете страни меѓусебно се...

Мишел: Важно е Советот на ЕУ да покаже единство

0
Во текот на вчерашниот ден Советот на ЕУ покажа единство и се надевам...

Ситуацијата на Блискиот Исток главна тема на дводневниот Самит на ЕУ...

0
Челниците на земјите членки во Европската Унија (ЕУ) денеска и утре ќе одржат...

„Еурактив“: Ерменија и Азербејџан ја понижија европската дипломатија

0
Две земји од Источното партнерство на Унијата во кои ЕУ вложи значителни дипломатски напори за да ги седне на преговарачка маса...

Состанок на министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ...

0
Министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ денеска се среќаваат во...

Борел ги покани израелскиот и палестинскиот министер за надворешни работи на...

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, го покани...