fbpx

таг: ЕУ

РТС: Новиот самит ЕУ-Западен Балкан во декември најверојатно ќе се одржи...

0
Нов самит на лидерите на ЕУ и на Западен Балкан ќе се одржи на почетокот...

Курти и Вучиќ единствено се договорија повторно да се сретнат

0
Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека Косово и Србија не постигнале договор за...

На полноќ во ЕУ стапува на сила забраната за увоз на...

0
Земјите-членки на ЕУ веќе нема да смеат да увезуваат јаглен од Русија по преодниот период...

ЕУ е „епицентар на откриените случаи“ на мајмунски сипаници, предупредува Киријакидес

0
Земјите-членки на ЕУ мора да го засилат својот одговор на избувнувањето на вирусот на мајмунски сипаници, порача еврокомесарката за здравство Стела Киријакидес во...

ЕУ вети поголема воена помош за Украина

0
Министрите за надворешни работи на ЕУ ветија уште 500 милиони евра воена помош за Украина,...

Француското претседателство завршува, нема информации за нов предлог за тргање на...

0
Француското претседателство со ЕУ што завршува денеска, нема нова иницијатива за тргање на бугарското вето...

Петков до Ковачевски: „Прифати го предлогот, па дури и да ти...

0
Иако самитот на ЕУ во Брисел заврши, Франција соопшти дека ќе продолжи да работи со Скопје и Софија за евентуален договор...

Фон дер Лајен предлага Европа да го укине правото на вето

0
ЕУ мора да биде способна побрзо да реагира на геополитичките настани и мора да се...

ЕУ следната недела ќе се изјасни за кандидатурата на Украина

0
ЕУ следната недела најверојатно ќе биде подготвена да го претстави своето мислење за барањето на Украина да се приклучи на Унијата,...

Усвоен шестиот пакет санкции: ЕУ ја забранува руската нафта

0
ЕУ се согласи на нови санкции против Русија. Пакетот вклучува ембарго за нафта. ...