fbpx

таг: Етна

Етна еруптира- исфрла пепел, чад до 4.000 метри висина над Сицилија

0
Вулканот Етна на италијанскиот остров Сицилија денеска повторно еруптираше, исфрлајќи пепел и густ чад до 4.000 метри висина, соопшти Националниот институт за геофизика...

Вулканот Етна денеска повторно се закани

0
Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа...

ВИДЕО: Спектакуларна ерупција на вулканот Етна

0
Вулканот Етна вечерва повторно еруптира. Новите ерупции почнаа на почетокот на оваа недела, а вулканот со денови исфрла облаци чад и пепел...

(ВИДЕО) Се разбуди Етна! Најголемиот вулкан во Европа исфрли лава и...

0
Се разбуди најголемиот и највисок активен вулкан во Европа, Етна, објавија италијанските медиуми. Italian authorities issue ash advisory after eruption of...