таг: економски

Претседателот на СБ на Светскиот економски форум во Давос претстави план...

0
Претседателот на Светска банка Аджај Банга на Светскиот економски форум во Давос рече дека светот се соочува со „егзистенцијална климатска криза“ и претстави...

Почнува Светскиот економски форум

0
Во Давос денеска почнува Светскиот економски форум кој ја собира светската бизнис елита и шефовите на држави од десетици земји ширум светот. ...

Истражување на Светскиот економски форум: Мнозинство од испитаниците предвидуваат одредена нестабилност...

0
Резултатите од новото истражување на Светскиот економски форум укажуваат на главно негативни изгледи за светот на краток рок и очекување за влошување на...

Битиќи: Очекуваме следната година инфлацијата да биде од 2 до 2,5...

0
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека земјава во текот на наредната година ќе се врати на нормалните години на стапките на...

Рама: Земјите кандидати да добијат преоден статус со значителни придобивки

0
Економското поврзување и создавањето на регионален економски пазар е во фокусот на Самитот на Берлинскиот процес кој се одржува во Тирана....

Почнува Светскиот економски форум во Давос

0
Светскиот економски форум(WEF) во Давос, 53-ти по ред, ќе се одржи од понеделник до 20 јануари, а на состанокот ќе се...

НАСА: САД и Русија ја продолжуваат соработката во Вселената

0
Иако САД воведоа економски санкции против Русија поради војната во Украина, во Вселената двете светски сили наоѓаат начини да продолжат со соработката. ...

Хрватска официјално примена во еврозоната

0
Советот за економски и финансиски работи на Европска Унија (Екофин) ги усвои трите конечни правни...

Путин нареди возвратни економски санкции кон Западот

0
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за возвратни економски санкции како одговор на, како што...

„Фајнанс Тинк“ предлага со вредносни ваучери да се забрза темпото на...

0
Анализите на Институтот за економски истражувања и политики „Фајнанс тинк“ , покажале дека вакцинацијата против ковид-19 ги намалила трошоците за хоспитализација за 170,8...