fbpx

таг: економија

Извештај на ОЕЦД: Светската економија забавува, ја плаќаме цената на војната

0
Светската економија следната година ќе претрпи потежок удар отколку што претходно се предвидуваше...

Бектеши: Маржата за трговија со струја ограничена на 10 отсто

0
По предлог на Министерството за економија, на денешната 80-та седница Владата донесе одлука за посебни услови за трговија на одделна стока,...

Германските терминали за ЛНГ ќе бидат оперативни на крајот на годината

0
Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска изјави дека првите два привремени терминали за ЛНГ во земјата, кои треба да...

ММФ: Руската инвазија врз Украина ќе влијае на глобалната економија

0
Руската инвазија врз Украина ќе влијае на целата глобална економија со забавување на растот и...

Русија подготвува национализација на странски имот

0
Руското Министерство за економија подготви нацрт закон кој има за цел да го спречи сè...

ЕУ финансиски ја изолираше Русија

0
Непроценливи се последниците врз глобалната економија по најавата за построги санкции кон Русија. Втората транша на санкции кон Русија донесени по...

Хабек: Суспендирањето на „Северен тек 2“ не значи дека гасоводот е...

0
Министерот за економија на Германија, Роберт Хабек, изјави дека државата може да функционира и без...

Косово забрани производство на криптовалути

0
Косовската влада забрани производство на криптовалути, изјави министерот за економија Артане Ризваноли, енергетски кризи. Одлуката...

Над 3.500 граѓани ќе добијат туристички ваучери од 200 евра

0
Министерството за економија обезбеди дополнителни 374 илјади евра за туристички ваучери за луѓе со ниски примања. Годинава...

Бектеши: Протоколот за увоз на течни горива е согласно европските регулативи

0
Министерот за економија, Крешник Бектеши чие министерство има задача да провери што точно се испитува при увоз на течни горива, согласно правилникот за...