таг: Еквадор

Кандидат за претседател на Еквадор убиен за време на предизборен собир

0
Кандидатот за претседател на Еквадор Фернандо Вилависенсио е убиен за време на предизборен собир, јавија светските медиуми. Вилависенсио, кој е член...

Најмалку 12 загинати во земјотресот во Еквадор

0
Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Еквадор, соопштија официјални лица.Американскиот сеизмолошки институт...

Вулканот Сангај исфрли големо количество пепел, покриени повеќе еквадорски провинции

0
Вулканот Сангај во Еквадор исфрли големо количество пепел, што денеска падна врз пет еквадорски провинции. – Погодени се провинциите Чимборасо, Гвајас, Боливар,...

Еквадор избира нов претседател

0
Граѓаните на Еквадор денеска избираат нов претседател, а со оглед на замореноста од рестриктивните мерки кои ја погодија економијата и аналитичарите очекуваат победа...