таг: Египет

Откриен непознат фосил на кит стар 41 милиони години

0
Палеонтолозите во Египет, откриле фосил на досега непознат вид кит, кој живеел пред околу 41 милион години, откриле палеонтолозите во Египет, пишува „Гардијан“. ...

Египет домаќин на израелско-палестинските преговори пред Рамазан

0
Египет денеска е домаќин на израелски и палестински претставници во одморалиштето Шарм ел Шеик во напорите поддржани од САД и...

На КОП27 конечно договорен долго бараниот фонд за компензација

0
Преговарачите на глобалната климатска конференција во Египет денеска се согласија да создадат фонд за компензација на земјите погодени од климата кој...

Шукри: Самитот за климата КОП27 во Шарм ел Шеик продолжен за...

0
Глобалната климатска конференција КОП27 (COP27) во Египет е продолжена до утре со цел да се решат несогласувањата за клучните прашања, јави...

Египет, идентификуван нов вид на четириножен кит

0
Научниците во Египет идентификуваа нов вид на четириножен кит, кој живеел пред околу 43 милиони години. Според...

Египет во финалето, Камерун елиминиран по изведувањето на пеналите

0
Репрезентацијата на Египет успеа да се пласира во финалето на Африканскиот куп, после победата над Камерун, по...

Финале на Африканскиот куп, дуел помеѓу Мане и Салах

0
Репрезентацијата на Египет и на Сенегал, вечерва ќе се соочат во големото финале на Африканскиот куп. ...

Ракометарите по втор пат поразени од Египет

0
Македонската машка ракометна репрезентација вечерва загуби од Египет на гостувањето во Каиро со 31:26. Ова е втор пораз за избраниците на селекторот...

Македонија загуби на првиот контролен натпревар против Египет

0
Македонската ракометна репрезентација е поразена на првиот контролен натпревар против Египет, вечерва во Каиро „фараоните” славеа со 32-25. „Црвени-жолтите“ загубија на првиот...

Миркуловски: Долго време не сме имале вака добри млади ракометари

0
Машката ракометна репрезентација на Македонија игра два меча со Египет во Каиро, пријателски натпревари во рамки на ЕХФ неделата. На тимот ...