таг: Европскиот

Два сребрени медала за македонските каратисти на ЕП во Белград

0
Македонската репрезентација во традиционално карате на вториот ден од Европскиот шампионат што се одржува во Белград освои два сребрени медала во кадетска и...

Митревски ја има најдобрата одбрана во ЛШ! (ВИДЕО)

0
Португалскиот првак Порто успеа да му откине бод на европскиот првак Барселона откако одигра 33-33, иако може да жали што не победи бидејќи...

Провокативни твитови на Јанша предизвикаа бурни реакции од Брисел

0
Во Словенија, делегација на Европскиот парламент ја испитува состојбата на владеењето на правото во земјата, во врска со сомневањата дека владата...

Објавена новата корона мапа: Ова се најбезбедните дестинации во ЕУ

0
Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) во четврток ја објави најважната карта за коронавирусот во Европската унија. Според оваа...

Брисел: Нема пристап до документи за наводниот словенечки „нон-пејпер“

0
Европскиот совет одби пристап до документи „од секаков вид и на кој било достапен јазик што се...

Турција ја осуди одлуката на Европскиот суд за верските симболи на...

0
Турција ја осуди одлуката на Европскиот суд за правдата дека работодавците можат да им забранат на своите...

Европскиот суд за правда одлучи – компаниите може да наметнат забрана...

0
Европскиот суд за правда донесе денеска одлука со која на компаниите им дозволува да забранат на вработените...

Европратениците гласаа „ЗА“ Бугарија и Романија да влезат во Шенген зоната

0
Европскиот парламент денеска усвои извештај со кој се препорачува прием на Бугарија и Романија во шенген зоната....

Доналд Туск најави повлекување од функцијата претседател на ЕПП

0
Поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск денеска најави дека ќе се повлече од функцијата претседател на Европската народна партија (ЕПП), еден ден...

ЕУ постигна договор за финансиска помош за земјоделците од 387 милијарди...

0
Земјите-членки на ЕУ и Европскиот парламент се согласија за голема реформа на огромните земјоделски субвенции на Унијата, предизвикувајќи загриженост кај невладините организации кои...