таг: Европската

Ова е идеалниот тим на УЕФА, еден клуб доминира

0
Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) денеска го објави идеалниот тим на годината и најдобрата екипа во 2020, во избор на близу шест милиони навивачи,...

Фон дер Лајен: Еврокомисијата ќе предложи механизам за споделување на ковид-вакцини...

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен потврди дека Европската Комисија ќе предложи механизам за споделување на вакцините со земјите вон ЕУ,...

За ЕУ нема алтернатива, членството во ЕЕЗ само преодно решение

0
Идејата за членство во Европската економска зона која овозможува слободен европски пазар, размена на работна сила и слободен транспорт на стоки, услуги и...

Надзорен орган на ЕУ покрена истрага против Фронтекс

0
Надзорното тело на ЕУ, ОЛАФ, започна истрага против Европската агенција за гранична и крајбрежна стража, Фронтекс, за...

Борел: Настаните во Вашингтон повик за будење на сите поборници за...

0
 Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел смета дека шокантните настани во Вашингтон мора да бидат повик за будење за сите поборници за...

ЕМА позитивно ја оцени вакцината против Ковид-19 на Модерна

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцината против Ковид-19 на компанијата Модерна за лица постари од 18 години. –...

ЕМА: Да се почитува интервалот од максимум 42 дена меѓу двете...

0
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека треба да се почитува временскиот интервал од максимум 42 дена помеѓу администрацијата на првата...

ЕУ и Кина на чекор до договор за бизнис инвестиции

0
Европската Унија (ЕУ) и Кина се близу до долгоочекуваниот договор за деловни инвестиции, јави „Би-Би-Си“. Договорот се очекува да биде финализиран во...

Денот В – прв ден на вакцинацијата против коронавирусот во ЕУ

0
Европската унија денес започна со масовна вакцинација на своите граѓани, еден ден откако пристигнаа првите контингенти на вакцини во сите...

ЕУ ќе потроши стотици милиони евра за бегалците во Турција

0
Европската унија планира да потроши стотици милиони евра следната година за да им помогне на бегалците што живеат во Турција. Голем дел од...