таг: Европската

ЕУ е блиску до одобрување на уште една вакцина: Почнаа испитувањата...

0
Европската агенција за лекови објави дека започнала со проценка на вакцината „CVnCoV“ против ковид-19 која беше развиена од германската компанија Кјурвак. Одлуката...

Лавров: Русија е подготвена да ги прекине односите со Европската унија

0
Русија е подготвена да ги прекине односите со Европската унија доколку Брисел воведе санкции што ќе создадат ризик за чувствителните сфери на економијата,...

Фон дер Лајен: Западен Балкан исклучен од механизмите за ограничување на...

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека вакцинирањето во ЕУ се забрзува и оти...

ЕУ го одложи планот за вакцинација против Ковид-19

0
Европската унија го пролонгира предвидениот датум за вакцинација против Ковид-19 за три месеци, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен....

Две милијарди евра од ЕЦБ за Бугарија

0
Европската централна банка ќе продолжи да обезбедува износи во евра доколку е потребно за неколку држави надвор од еврозоната до март 2022 година,...

ЕУ за прв пат призна пропусти при набавката на вакцините

0
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, за прв пат призна дека имало недостатоци на европско...

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Борел, во Москва

0
Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел ќе престојува во работна посета...

Фајзер ветил дополнителни 75 милиони дози вакцини за ЕУ

0
Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека партнерските компании „Фајзер“ и „Бајонтек“ ќе испорачаат...

Вакцината „АстраЗенека“ одобрена во ЕУ

0
Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен објави дека во Европската унија е одобрена вакцината против Ковид-19 произведена од британско-шведската компанија „АстраЗенека“...

УЕФА развива нов формат, ќе се реформира ЛШ до 2024 година

0
Европската фудбалска федерација развива нов формат за Лигата на шампионите, пренесува „АС“. Според изворот, претседателот на организацијата, Александар Чеферин, преговара со пет...