таг: Европската

Борел: Војната во Украина ќе се одлучи оваа пролет и лето

0
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска по состаноците одржани во Вашингтон изјави дека испраќањето нова помош за Украина не може да чека...

Фајненшл тајмс: ЕП ќе ја тужи ЕК поради нејзината одлука да...

0
Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината минатогодишна одлука да и дозволи на Унгарија пристап до милијарди евра кои и беа...

Советот на ЕУ и Европскиот парламент донесоа одлука за забрана на...

0
Советот на Европската Унија и Европскиот парламент донесоа одлука за забрана на забните пломби со амалгам што содржат жива, која ќе стапи на...

Европскиот парламент ќе ја тужи ЕК за одлуката да ги ослободи...

0
Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината одлука да ги ослободи средствата од ЕУ за Унгарија, дознава ДПА, пренесе МИА. ...

Борел: Да се отворат копнените граници со Газа и да се...

0
Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, пред состанокот со американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, истакна дека...

ЕK ја тужи Грција пред Судот на правдата на ЕУ затоа...

0
Европската комисија денеска соопшти дека ќе ја тужи Грција пред највисокиот суд на ЕУ поради тоа што не ги ревидирала плановите за справување...

Брисел ја финализира рамката за преговори за Украина и Молдавија со...

0
Европската комисија соопшти дека на земјите-членки им предложила рамки за пристапните преговори со Украина и Молдавија. Лидерите на Европската унија во декември...

ЕК објави транзициски план за зелена, дигитална и отпорна земјоделско-прехранбена индустрија

0
Европската комисија денеска објави план за транзиција на земјоделско-прехранбениот индустриски екосистем, во кој главен фокус е ставен на прехранбената индустрија. ...

EУ се штити од напливот на кинеските автомобили

0
Европската комисија тврди дека има докази дека кинеската Влада субвенционира електрични возила што се извезуваат во Европа, па сега намерата е да му...

ЕПП гласаше за поддршка на Фон дер Лајен за втор мандат...

0
Европската народна партија (ЕПП) денеска гласаше за поддршка на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за нејзин втор мандат, а прелиминарните...