fbpx

таг: Евровизија

Украина се противи на одлуката да и се одземе Евровизија

0
Украина, која победи на Евровизија оваа година, ја осуди одлуката да и се одземе домаќинството следната година, донесена поради руската инвазија. ...

Европска радиодифузна унија: Изборот за песна на Евровизија 2023 нема да...

0
Изборот за песна на Евровизија 2023 година нема да може да се одржи во Украина поради тековната...

Победниците на Евровизија објавија официјално видео: Сцени кои длабоко ќе ве...

0
Победниците на Евровизија, украинскиот оркестар Калуш, пред неколку дена го објавија официјалниот спот за песната „Стефанија“ со кој се претставија на овогодинешниот натпревар....

Кој е Малик Харис, најголемиот губитник на Евровизија?!

0
Германија на Евровизија 2022 ја претставуваше Малик Харис. Младата ѕвезда пишуваше песни на гитара повеќе од една деценија, но тоа не беше доволно...

Драма на Евровизија: Во шест земји откриени неправилности, исклучени од гласање

0
Синоќа на Евровизија имаше малку поголема драма отколку што изгледаше. Непосредно пред почетокот на гласањето, ЕБУ објави дека имало нерегуларности во гласањето на...

Стигна реакција и од Русија за Евровизија

0
На 66. Избор за песна на Евровизија во Торино, Украина победи убедливо, завршувајќи го натпреварувањето...

Украина победи на Евровизија 2022

0
Украина е победник на Евровизија Украина е победник на Евровизија 2022, која се одржа во...

Прва настапува Чешка, последна Естонија – еве го редоследот на Евровизија

0
Во финалето на Евровизија 2022 прва на сцената ќе се појави претставничката на Чешка, додека пак последна ќе настапи претставничката на Естонија. ...

Италија повикува да се гласа за Констракта: Минатогодишните победници објавија видео...

0
Победниците на минатогодишната Евровизија, групата Манескин, сега навиваат за српската претставничка Констракта. Бидејќи не можат да гласаат за своите претставници во Италија,...

На Евровизија води Велика Британија – дали ќе остане на врвот?

0
Во големото финале на Евровизија моментално води Велика Британија со 235гласови, а веднаш зад неа се Шведска (214) и Шпанија (190) Финалето...