таг: држава

Големата порота на Џорџија покрена обвинение против Трамп

0
Големата порота во сојузната американска држава Џорџија денеска го обвини Доналд Трамп за...

Рон Десантис – главниот ривал на Трамп влезе во трката за...

0
Гувернерот на американската сојузна држава Флорида, Рон Десантис, објави дека влегува во претседателската трка во 2024 година како кандидат на Републиканската...

Најмалку 46 загинати во вооружен напад во село во Нигерија

0
Вооружени напаѓачи убија најмалку 46 луѓе во село во нигериската држава Бенуе, а...

Де Сантис: Заштитата на Украина не е витален интерес на САД

0
Гувернерот на сојузната држава Флорида и можен претседателски кандидат на Републиканската партија на претседателските избори следната година, Рон де Сантис, во...

(ВИДЕО) Жителите на Калифорнија копаат тунели во снегот за да излезат...

0
За 18 милиони жители на американската сојузна држава Калифорнија издадено е...

Актерот Алек Болдвин ќе се соочи со обвинение за убиство од...

0
Обвинителството на Првиот судски округ на американската сојузна држава Ново Мексико денеска официјално ќе поднесе...

Седум лица убиени во нов вооружен напад во Калифорнија

0
Вооружен маж уби седум лица во американската сојузна држава Калифорнија во близина на Сан Франциско...

Маж во САД убил седум членови од своето семејство, меѓу кои...

0
Маж во американската сојузна држава Јута уби седум членови од своето семејство. Advertisements...

Американец освои 1,28 милијарда долари на лото, но веднаш може да...

0
Американец од сојузната држава Илиноис, освои 1,28 милијарда долари на лотаријата „Мега милиони“, погодувајќи шест бројки, но одеднаш може да добие само третина...

Од денес до недела портокалова фаза: Трудниците и болните да останат...

0
Територијата на целата држава следните четири дена, од четврток до недела, ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Во овој...