таг: достигнаа

Цената на нафтата е највисока во последните четири месеци

0
Цените на нафтата во понеделникот го достигнаа највисокото ниво од средината на април....

Рекордно високи температури низ Европа, во Шпанија измерени 25 степени

0
Температурите на воздухот на почетокот на јануари достигнаа рекорди во многу земји низ Европа, а...

„Фајненшл тајмс“: Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

0
Цените на електричната енергија во Европа достигнаа рекордно ниво поради намалените испораки на гас од Русија, објави британскиот весник „Фајненшл тајмс“...

ОН: Светот е далеку од климатските цели, емисиите на стакленички гасови...

0
Концентрациите на стакленички гасови достигнаа рекордно ниво во 2020 година, објави денеска агенцијата на ОН – Светската метеоролошка организација, предупредувајќи дека...