таг: дози

Повеќе од 20 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип

0
Над 20 илјади дози вакцини против сезонски грип се аплицирани заклучно со вчерашниот ден на вакциналните пунктови низ државата, а веќе се закажани...

Британска агенција: Бустер штити 95% од смрт од омикрон кај луѓе...

0
Зголемените дози на вакцината против коронавирус ја зголемуваат заштитата од смрт од омикронскиот сој на 95 отсто кај луѓето на возраст...

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ ефикасни против омикрон

0
Три дози од вакцината на „Астра зенека“ се ефикасни против омикрон-варијантата на коронавирус, соопшти денеска фармацевтската компанија повикувајќи се на податоци од лабораториска...

Мехмедовиќ: Третата доза против „омикрон“ е доволна

0
Двете дози создаваат „ѕид“, а третата само го зајакнува, објаснува за Канал 5 Д-р Злате Мехмедовиќ, кој додава оти иако е рано,...

Фаучи: Двете дози на вакцината и натаму остануваат стандард, сепак потребна...

0
Три дози антивирусна вакцина се „оптимални“, иако две дози Pfizer или Modern, односно една доза Џонсон и Џонсон, остануваат дефиницијата на американската...

Истражување на д-р Бабачиќ: Нема големи разлики меѓу антиковид вакцините од...

0
Според тековното истражување, две дози од антиковид-вакцината на производителот „Фајзер-Бионтек“ имале највисока ефективност во спречување хоспитализација, следни се вакцините на „АстраЗенека“ и на...

МЗ: 45 отсто од полнолетните граѓани примиле две дози вакцина против...

0
Вкупно 9.307 дози вакцини се аплицирани вчера и завчера, од кои 1.830 се аплицирани како прва доза, 7.281 се ревакцинирани, а 196 граѓани...

СЗО: Во Авганистан ќе пропаднат околу 1,6 милиони вакцини, здравствениот систем...

0
Речиси 1,6 милиони дози вакцини против Ковид-19, кои се на залиха во Авганистан, треба да се искористат што е можно поскоро, бидејќи нивниот рок...

Во Велика Британија аплицирани повеќе од 85 милиони дози на вакцина...

0
Вкупно 85,196,986 дози вакцина против „Ковид-19“ се дадени во Велика Британија, а 38,345,841 лица ги примиле двете дози, објави „Гардијан“. Advertisements...

ЕМА: Две дози вакцина штитат од делта сојот

0
Две дози од вакцината против ковид-19 се чини дека штитат од многу заразната делта верзија на коронавирусот, објави Европската агенција за лекови (ЕМА)....