таг: дневно

Пешачењето го намалува ризикот од рана смрт

0
Пешачењето до 10.000 чекори дневно го намалува ризикот од срцеви заболувања и рана смрт, дури и ако луѓето поголемиот дел од деновите го...

За оние со седечка работа: Дневно е потребно 22 минути умерена...

0
Само 22 минути брзо одење дневно исто толку време одвоено за домашни работи или за трчање може да ги неутрализира негативните здравствени последици...

И 5.000 чекори на ден се доволни за здраво тело и...

0
И помалку од 5.000 чекори дневно се доволни за одржување на здравјето и добрата форма на телото, покажува ново истражување, иако досега преовладуваше...

Се повеќе деца се хоспитализирани на детското одделение во кумановската болница

0
Околу 100-тина прегледи дневно има на детското одделение од општата болница Куманово, информираат надежните од јавната здравствена установа. На одделението, хоспитализирани се...

Загрижувачко зголемување на дневните случаи на ковид-19 во САД

0
САД просечно регистрираат над 100 000 нови дневни случаи на ковид-19 дневно, што е најголем број за...

Велика Британија дневно вакцинира 200.000 лица против ковид-19

0
Британија вакцинира 200.000 луѓе дневно против Ковид-19 и планира да ја засили имунизацијата на два милиона неделно, што е неопходно...

Мицотакис: Вакцинираме околу 5.000 граѓани дневно

0
Вакцинираме околу 5.000 сограѓани дневно и сигурен сум дека со ова темпо ќе се придржуваме до планот одреден од Комисијата за вакцинација и...