таг: ден

Д-р Петличковски: Поголемите деца се заштитени од тешка клиничка слика со...

0
Секој ден порано вакциниран е инвестиција во подобра иднина. Ефектот од овие вакцинации ќе ги видиме по 10-тина дена или две недели. За...

Француските земјоделци втор ден ги блокираат автопатите околу Париз

0
Француските земјоделци втор ден ги блокираат стратешките патишта околу Париз, а членовите на Конфедерацијата на селаните ги блокираат и влезовите во дистрибутивните центри...

На денешен ден е роден Тоше Проески – ќе наполнеше 43...

0
реклама На денешен ден е роден македонскиот популарен пејач Тоше Проески. Денеска тој...

МНР на Украина по повод Денот на Соборноста на Украина: Консолидацијата...

0
Денес Украинците во Украина и во светот одбележуваат важен ден за украинската државност. Пред 105 години, на 22 јануари, Украинската Народна Република и...

Што се крие зад цврстата поддршка на Ердоган за Хамас?

0
На првиот ден од годинава, десетици илјади Турци излегоа на улиците на Истанбул, мавтајќи со турски и палестински знамиња извикувајќи „ Израел убиец,...

Во Чешка Ден на жалост за жртвите од пукањето на Карловиот...

0
Во Чешка денеска е Ден на жалост, откако 24-годишен студент во четвртокот во пукање на Карловиот универзитет, уби 14 и рани 25 лица,...

ЦИВИЛ на Меѓународниот ден на човековата солидарност: Политичките актери имаат обврска...

0
Меѓународниот ден на човековата солидарност, 20 декември, е ден се одбележува единството во различноста, да се подигне јавната свест за важноста на...

Меѓународен ден на човековите права: Човековите права се универзални, неделиви, неотуѓиви...

0
На денешен ден во 1948 година беше потпишана Универзалната декларација за човекови права со која првпат во историјата на човештвото се признава неотуѓивото...

Последен ден од четиридневното хуманитарно примирје меѓу Хамас и Израел

0
На четвртиот, последен ден од договореното примирје, Израел го доби списокот со последните 11 заложници кои треба да бидат ослободени денеска,...

Под мотото „Вдиши за ЦФ“ ќе се одбележи Европскиот ден за...

0
По повод Европскиот ден за ширење на свесноста за цистична фиброза денеска во Скопје ќе се одржи настан под мотото „Вдиши за ЦФ“....