таг: Данска

Генералното собрание на ОН избра пет нови непостојани членки на Советот...

0
Данска, Грција, Пакистан, Панама и Сомалија ќе бидат следните пет непостојани членки на Советот за безбедност на ОН, во период од две години,...

Данските борбени авиони Ф-16 наскоро ќе ѝ бидат испорачани на Украина;...

0
Борбените авиони Ф-16 во сопственост на Данска, чиј трансфер беше претходно договорен, наскоро ќе ѝ бидат испорачани на Украина, изјави денеска данската премиерка...

Украина ќе ги добие сите борбени авиони Ф-16 од Данска

0
Данска ќе и ги испрати на Украина сите борбени авиони Ф-16 за кои претходно беа договорени лидерите на двете земји, изјави данскиот амбасадор...

Последната европска кралица абдицира од тронот, која е таа?

0
реклама Популарната данска кралица Маргарет Втора, која го напушта тронот во денеска на 83-годишна возраст,...

Данскиот парламент расправа за закон кој го забранува палењето на Куранот

0
Парламентот на Данска денеска ќе расправа за нацрт-законот за забрана на...

Северна Македонија на 18 место во светот по испиено кафе на...

0
реклама Следуваат Данска, Германија и Белгија, со околу 5 килограми испиено кафе годишно на жител. Од земјите во...

Бурата Ото ја погоди Скандинавија

0
Поради бурата Ото која ја погоди Скандинавија, во Данска се евакуирани бројни станбени згради, затворен...

Данска против Инфантино и размислува да ја напушти ФИФА

0
Данска нема да гласа за реизбор на Џани Инфантино за претсадетел на ФИФА следниот март, по одлуката да се забрани употребата на капитенските...

Предвидувања: Кралот Чарлс ќе го следи примерот на кралицата Маргрета?!

0
Кралското семејство на Данска неодамна објави дека четирите внуци на кралицата Маргрета ги губат титулите принц и принцеза, на 1 јануари 2023 година....

Европа ги истражува „нападите“ на руските гасоводи кон Европа

0
Европа го истражува она што Германија и Данска го опишаа како напади што следуваа по истекување на гас од два руски...