таг: генералниот

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за...

0
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус го повика Израел да ги укине ограничувањата за испорака на помош во Појасот...

Столтенберг го покани Зеленски на самитот на НАТО во Вашингтон

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја потврди поканата на претседателот на Украина, Володимир Зеленски да присуствува на годишнината на самитот на Алијансата...

Столтенберг: САД ќе останат верен сојузник во Алијансата без оглед на...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека очекува САД да останат „силен и лојален“ сојузник на останатите земји од Алијансата без...

Гутереш повика на максимална воздржаност по иранскиот напад на Израел

0
Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш синоќа (14 април), а по нападот на Иран врз Израел, потсети дека актите на одмазда кои...

Столтенберг: Сите воени објекти се легитимни цели, бидејќи Русија користи толку...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, смета дека одложувањето на испораката на западна муниција во Киев ќе и овозможи на Русија да ја...

Столтенберг за Би-Би-Си: Сојузот на авторитарни сили сè повеќе соработува против...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека „сојуз на авторитарните сили“, во кој, според него, се Русија, Иран, Кина и Северна Кореја,...

Дипломатски извори: Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди...

0
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе предложи создавање фонд од 100 милијарди евра за пет години за помош на Украина во војната...

Генералниот секретар на ОН го осуди нападот врз иранскиот конзулат во...

0
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го осуди вчерашниот израелски напад врз зградата на иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск, повикувајќи...

Пентагон отвори веб-страницата за надзор на воената помош на САД за...

0
Канцеларијата на генералниот инспектор на Пентагон (ИГ) во вторникот отвори нова веб-страница за да им даде повеќе информации на Американците за надзорот над...

Столтенберг ја повика Грузија да ги засили демократските реформи

0
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ја повика Грузија да ги зајакне своите демократски реформи, за време на патувањето во таа земја,...