таг: вторникот

Блинкен пристигнува во Кијив за да ја покаже солидарноста на САД...

0
Американскиот државен секретар Антони Блинкен во вторникот пристигна во Кијив во првата посета на Украина од страна на висок американски функционер откако Конгресот...

Конгресот го усвои нацрт – законот што овозможува забрана на ТикТок...

0
Конгресот во вторникот го финализираше законодавството што може да доведе до забрана на ТикТок на национално ниво, што ескалираше огромна закана за операциите...

НАСА истражува мистериозен „вселенски објект“ кој падна во дом на Флорида

0
НАСА во вторникот соопшти дека го анализира објектот што неодамна паднал од „небото“ на дом на Флорида. Веројатно се работи за фрагмент од...

Украина погоди голема руска рафинерија за нафта; Белорусија започна воени вежби...

0
Белорусија во вторникот започна воени вежби во регионите долж нејзините граници со Украина, Литванија и Полска, соопшти Министерството за одбрана на најблискиот рускиот...

Пентагон отвори веб-страницата за надзор на воената помош на САД за...

0
Канцеларијата на генералниот инспектор на Пентагон (ИГ) во вторникот отвори нова веб-страница за да им даде повеќе информации на Американците за надзорот над...

Писториус објави пакет помош од 500 милиони евра за Украина

0
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус во вторникот објави пакет помош од 500 милиони евра за Украина, пренесува Укринформ според Ростерс. Според него,...

Администрацијата на Бајден објави план за испраќање оружје во вредност од...

0
Администрацијата на Бајден во вторникот објави уште еден пакет воена помош за Украина во вредност од 300 милиони долари, по неколкумесечно предупредување дека...

Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок е нова борба против Трамп

0
Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот освои доволно делегати за да ја обезбеди номинацијата на Демократската партија за претседателските избори, а негов веројатен...

Клучни информации од резултатите од „Супер вторникот“ во САД

0
Супер вторникот не беше толку супер оваа година поради мноштво предвидливи резултати, но имаше неколку изненадувања и некои предупредувачки знаци за Доналд Трамп...

Русија ja стави естонскaта премиерка на листата на барани лица, во...

0
Руските власти во вторникот покренаа кривична постапка без преседан против естонската премиерка Каја Калас, обвинение за кое се тврди дека е политички мотивирано....