таг: воведе

Голем број студенти веќе се исфрлени од факултет поради користење вештачка...

0
Откако OpenAI го воведе ChatGPT, оваа алатка првично се покажа како доста популарна...

ЕУ воведе забрана за летови на турската „Саутвинд Ерлајнс“ поради врски...

0
ЕУ воведе забрана за летање на турскиот авиопревозник „Саутвинд Ерлајнс“ на територијата на Унијата, поради „загриженост за сопственичката структура и оперативната контрола на...

ЕУ воведе санкции за шест лица и една организација за загрозување...

0
Советот на ЕУ денеска воведе рестриктивни мерки против шест лица и еден субјект, осомничени за активности за дестабилизација, поткопување или загрозување на суверенитетот...

ЕУ со нов пакет санкции за Русија

0
Европска Унија денеска 13 пат воведе санкции кон Русија во пресрет на втората годишнина од инвазијата на Москва врз Украина, соопшти Белгија, која...

Велика Британија воведе санкции за раководството на казнената колонија каде што...

0
Велика Британија денеска воведе санкции за шест лица кои имаа раководни позиции во арктичката казнена колонија каде што минатата недела почина рускиот опозициски...

ЕУ со нови санкции за Русија

0
Европска Унија денеска 13 пат воведе санкции кон Русија во пресрет на втората годишнина од инвазијата на Москва врз Украина, соопшти Белгија, која...

„Фортнајт“ ќе воведе алатка за пријавување навреди, малтретирање и говор на...

0
Компанијата за видеоигри „Епик“ воведе нова алатка за документирање злоупотреби, малтретирање или говор на омраза во популарната игра „Фортнајт“. Имено, играчите ќе имаат...

Австрија воведува контроли на границата со Чешка

0
Австрија на 18 октомври ќе воведе стационарни контроли на границата со Чешка, со...

Полска и Чешка воведуваат привремена контрола на границата со Словачка

0
Полска од полноќ ќе воведе привремени проверки на границата со Словачка, најави денеска...

Унгарија најави забрана за увоз на жито од Украина

0
Унгарија се согласи со Романија, Словачка и Бугарија да воведе забрана за увоз...