таг: Венко

Во 2022 година лекарите и останатите здравствени работници треба да добијат...

0
Министерот за здравство Венко Филипче потпиша анекс на колективниот договор со синдикалните здруженија на здравствените работници, со кој во 2022 година е предвидено...

Филипче смета дека не се потребни нови мерки во пресрет на...

0
Министерот за здравство Венко Филипче смета дека нема потреба од воведување мерки во пресрет на новиот бран на ковид-19 во Македонија. Комисијата за...

Филипче: Лекот „Калидеко“ доцни, тој ќе пристигне наскоро во нашата држава

0
Министерот за здравство Венко Филипче, на пратеничко прашање на пратеникот Кирил Пецаков од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за двомесечното доцнење на лекот „Калидеко“,...

Филипче: Децата од Гевгелија имаат обична вирусна инфекција, не прележале Ковид-19

0
Министерот за здравство, Венко Филипче денес изјави дека завршил увидот со сите анализи на децата и бебињата кои беа хоспитализирани во болницата во...

Филипче: Пристигнуваат 100 илјади вакцини на Астра Зенека, донација од Грција

0
Министерот за здравство Венко Филипче најави дека денеска пристигнуваат 100 илјади вакцини на Астра Зенека, донација од соседна Грција. Тој соопшти дека...

Во просек по 10 бебиња на ден во 2021 се раѓале...

0
Министерот за здравство Венко Филипче беше во посета на скопска гинекологија. Од почетокот на пандемијата имало 1909 породувања со е навистина убава бројка....

Теренската вакцинација против Ковид-19 треба да почне од следната недела

0
Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека теренската вакцинација против Ковид-19 треба да почне од следната недела. Теренската вакцинација...

Филипче: Ќе го почекаме ставот на Комисијата, лично сметам дека не...

0
Министерот за здравство Венко Филипче вели дека бројот на прегледи во амбулантите е намален и повеќе денови по ред нема притисок врз здравствените...

Филипче: За прв пат во нашата држава се одобрува лекот „Рисдиплам“...

0
Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека за прв пат во Македонија се одобрува лекот Рисдиплам за возрасните пациенти...

Слета првиот авион со вакцини „Синовак“

0
Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави дека на скопскиот аеродром слетал првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне...