таг: вакцини

Повеќе од 20 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип

0
Над 20 илјади дози вакцини против сезонски грип се аплицирани заклучно со вчерашниот ден на вакциналните пунктови низ државата, а веќе се закажани...

Пристигнаа 40 илјади вакцини против сезонски грип, имунизацијата почнува следната недела

0
Четириесет илјади вакцини против сезонски грип за ранливи групи население се пристигнати во земјава. Во во тек се законските процедури во МАЛМЕД, со...

Со 60 илјади вакцини против сезонски грип ќе бидат опфатени сите...

0
Со 60 илјади вакцини против сезонски грип ќе бидат опфатени сите возрасни групи кои се таргет на Министерството за здравство, изјави ресорниот министер...

САД ги одобрија првите ковид вакцини за бебиња

0
Американските регулатори ги одобрија првите вакцини против ковид-19 за доенчиња и деца на предучилишна возраст,...

На повеќе од 65 илјади вакцини им истече рокот, ќе се...

0
На повеќе од 65 илјади вакцини од прозиводителите „Фајзер“ и „Астра Зенека“ рокот за употреба им е истечен и тие ќе се уништуваат...

Борба против „омикрон“: Русија испраќа вакцина во Африка

0
Првите бесплатни руски вакцини „Спутник V“ најверојатно ќе бидат испорачани во африканските земји, изјави за телевизијата „Русија 1“ директорот на Рускиот фонд за...

Бионтек и Модерна веќе работат на нови вакцини против Ковид-19 кои...

0
Откако ги лансираа своите вакцини против Ковид -19, BioNTech и Moderna напорно работат на верзии кои ќе ги опфатат сите нови варијанти...

Шефот на лабораторијата што ја произведе „Спутник V“ кажа што мисли...

0
Постојните вакцини против коронавирусот ќе обезбедат заштита од потешки форми на ковид-19, предизвикани од новиот сој омикрон, изјавил Владимир Гушчин, шефот...

Вакцините за новиот сој ќе бидат готови за 100 дена, тврди...

0
Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот вид –...

Српската „Торлак“ произведе над милион вакцини Спутник В

0
Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ заедно со руските партнери досега има произведено 1.500.000 дози „Спутник V“ компонента 1 и компонента 2,...