таг: вакцинираните

Вакцинираните имаат помал ризик од продолжен ковид, покажа британска студија

0
Вакцинираните имаат помал ризик да развијат продолжен ковид ако се заразат со коронавирус, покажа британската анализа. Експертите анализирале докази и податоци од...

НБА го скратува времето за карантин за вакцинирани, асимптоматски играчи

0
Вакцинираните НБА играчи и тренери без симптоми, по одобрените измени на правилата во лигата, ќе можат да го напуштат карантинот по шест дена,...

Вакцините можеби нема да можат да го спречат ширењето на варијантата...

0
Постојат рани знаци дека вакцинираните луѓе би можеле да го пренесуваат сојот Делта на коронавирусот исто толку лесно како и невакцинираните луѓе, соопшти...

Инфекцијата со коронавирус е три пати помала кај вакцинираните

0
Целосно вакцинираните луѓе во Англија имале три пати помала веројатност да бидат позитивни на коронавирус отколку невакцинираните луѓе, според британското истражување објавено денеска....

Истражување: Вакцинираните имаат 60% помала веројатност да заболат од ковид-19

0
Целосно вакцинираните лица во Англија имаат трипати помала веројатност да бидат позитивни на ковид-19 отколку невакцинираните, наведува најновото британско истражување, објавено денеска. ...

И вакцинираните против ковид-19 се заразуваат, ама полесно поминуваат

0
И вакцинираните против ковид-19 се заразуваат, ама полесно поминуваат, вели д-р Лиса Адамс, деканка на Универзитетот Дармут. Таа вели дека вакцините се многу...

Можат ли вакцинираните да даруваат крвна плазма?

0
Вакцинираните против Ковид-19 и да имаат голема количина антитела не можат да даруваат крвна плазма за третман на пациенти кои се хоспитализирани поради...

За вакцинираните дозволени собири во затворен простор без маски во Црна...

0
На целосно вакцинираните лица, во следните месеци, би можело да им се овозможи да се собираат во затворен простор и без физичка дистанца...