таг: вакцина

Од следниот месец во Македонија ќе пристигне деветовалентната вакцина против ХПВ,...

0
Деветовалентанта вакцина против ХПВ ќе пристигне следниот месец, во мај и на вакциналните пункотиви во Македонија, освен девојчиња, ќе може да ја примаат...

Се подготвува вакцина за висок холестерол

0
Во тек е нова вакцина која нуди потенцијално решение за широко распространетиот проблем со високиот холестерол, кој погодува речиси 40 отсто од возрасните...

Од следниот месец нови вакцини против Ковид варијантата „Ерис“

0
Новата вакцина против Ковид треба да излезе следниот месец, но здравствените експерти и аналитичари велат дека најверојатно ќе биде тешко прифатена дури и...

На повидок вакцина против стрептокок А

0
Вакцина која штити од стрептокок од групата А е на повидок откако научниците направија чекор напред во разбирањето како телото се...

Австрија разви вакцина против сите соеви на коронавирусот

0
Новата вакцина од Австрија заштитува од сите варијанти на коронавирусот, соопшти „Еуроком ПР“, меѓународна комуникациска...

Новата вакцина од Австрија штити од сите варијанти на коронавирусот

0
Новата вакцина од Австрија заштитува од сите варијанти на коронавирусот, соопшти Еуроком ПР, Меѓународна комуникациска мрежа на Град Виена. Тим научници од...

„Спутник лајт“ обезбедува тримесечна заштита од омикрон

0
Истражувањето на руската вакцина „Спутник лајт“ покажа дека лицата кои ја примиле вакцината како трета доза ќе бидат 100 отсто заштитени од сојот...

Спутник Лајт обезбедува тримесечна заштита од омикрон

0
Студијата за руската вакцина „Спутник лајт“ покажа дека луѓето кои го примиле овој препарат како трета доза ќе бидат 100 отсто заштитени од...

Израел: Четвртата доза анти-ковид вакцина ги штити постарите луѓе трипати повеќе...

0
Четвртата доза вакцина против Ковид-19 што ја примиле лица над 60 години во Израел ги направи три пати поотпорни на сериозно заболување од...

„Модерна“ ја најави вакцината против ковид и грип за есента 2023

0
Заедничка вакцина против ковид-19 и грип би можела да биде достапна есента 2023 година, соопшти извршниот директор на „Модерна“ Стефан Бансел. ...