таг: безбедност

Нема консензус во Советот за безбедност за прием на Палестина за...

0
Членките на Советот за безбедност на ОН синоќа не успеаја да се договорат за барањето на Палестина за полноправно членство во светската организација,...

Израел да направи повеќе околу испораката на хуманитарна помош во Газа,...

0
Советот за безбедност на ОН денеска беше официјално информиран за ветувањето на Израел дека ќе отвори повеќе премини за испорака на хуманитарна помош...

Украина не може да чека: Борел ја повика ЕУ да ја...

0
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел телефонски разговараше со шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, за напорите на...

СБ на ОН одлучи да одговори на барањето на палестинските власти...

0
Советот за безбедност на ОН одлучи до крајот на овој месец да одговори на барањето на палестинските власти да добијат статус на полноправна...

Палестинското барање за полноправно членство во ОН е проследено до надлежниот...

0
Претседавачката со Советот за безбедност на Обединети нации, амбасадорката на Малта во ОН, Ванеса Фрејзи денеска го проследи барањето на Палестина да стане...

Зеленски: НАТО може да ја гарантира безбедноста за сите свои членки...

0
Целосна сила и загарантирана безбедност за сите членки на НАТО може да се обезбеди само со Украина во Алијансата, истакна претседателот Володимир Зеленски...

СБУ му помогна на чешкото контраразузнавање да ја разоткрие проруската мрежа...

0
Службата за безбедност на Украина (СБУ) му помогна на чешкото контраразузнавање да ја разоткрие проруската мрежа на влијание врз европратениците во Прага, изјавија...

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за итен прекин на...

0
Советот за безбедност на ОН гласаше да побара итен прекин на огнот во Газа за прв пат од почетокот на војната меѓу Израел...

СБ на ОН не ја усвои американската нацрт-резолуција за итен прекин...

0
Советот за безбедност на Обединетите нации денеска не ја усвои американската нацрт-резолуција за прекин на огнот во Газа. За резолуцијата гласаа 11...

Советот за безбедност на ОН денеска одлучува за американската резолуција со...

0
Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за нацрт-резолуцијата на САД со која се бара итен прекин на огнот во Газа и...