fbpx

таг: Американската

Тројца ученици убиени, осум ранети во пукање во училиште во САД

0
Едно 15-годишно момче во средно училиште во американската сојузна држава Мичиген уби тројца соученици и...

Федерален суд ја блокира уредбата на Бајден за задолжителната вакцинација на...

0
Федералниот суд вчера ја суспендира одлуката на американската влада за наметнување задолжителна вакцинација против ковид-19...

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

0
Американската корпорација Епл денеска поднесе тужба против производителот на шпионски софтвер НСО поради таргетирање на корисниците на неговите уреди, оценувајќи дека израелската компанија,...

Епл тужи израелски производител на шпионски софтвер

0
Американската корпорација Епл денеска поднесе тужба против производителот на шпионски софтвер НСО поради таргетирање на корисниците на неговите уреди, оценувајќи дека израелската компанија,...

Таблетата на Фајзер против Ковид-19 ефикасна 89 проценти

0
Американската фармацевтска компанија Фајзер денеска објави дека нејзината антивирусна таблета против Ковид-19 ја намалува стапката на хоспитализација и смртност за 89 отсто и...

НАСА најави дека во февруари ја почнува мисијата за враќање на...

0
pixabay Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека планира да ја започне својата мисија...

Модерна не ги исполнува условите за трета доза вакцина против ковид-19

0
Научниците од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) вчера објавија дека „Модерна“ не ги исполнила нивните критериуми за да биде одобрена употребата...

Мерк побара дозвола од за првата таблета против ковид 19

0
Американската фармацевтска компанија Мерк (Merck) побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска да одобри нов лек за борба против ковид...

Гувернерот на Њујорк Ендрју Куомо најави оставка

0
Гувернерот на американската држава Њујорк Ендрју Куомо соошти дека поднесува оставка. Потполковникот Кети Хочул, демократ, ќе го служи остатокот од неговиот мандат и...

Брнз: Благодарност до пожарникарите, војниците, волонтерите и локалните заедници, тие се...

0
Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз на нејзиниот официјален фејсбук профил изрази благодарност до пожарникарите, војниците, волонтерите и локалното население вклучени во гасењето на...