fbpx

таг: Австрија

Од денеска влез во Австрија само со три дози вакцина против...

0
Од полноќ во Австрија стапи во сила нов режим на влез, кој им овозможува на...

Австрија ја усвои задолжителната вакцинација против ковид-19

0
Австрија стана првата европска земја која ја усвои мерката за задолжителна вакцинација против коронавирус. Вакцинацијата...

Австрија прва во Европа воведува задолжителна вакцинација против ковид

0
На почетокот на февруари Австрија ќе воведе задолжителна имунизација против коронавирусот, за сите лица постари од 18 години, а оние што...

Штролц победи во Аделбоден

0
Јоханес Штролц од Австрија е победник на слаломската трка во машка конкуренција која се одржа во Аделбоден. Мануел Фелер, кој водеше по...

Австрија: Предлог-закон за задолжителна вакцинација, оние што ќе одбијат ќе плаќаат...

0
Австрија го претстави првиот предлог-закон со кој треба да се воведе задолжителна вакцинација во земјата....

Карл Нехамер ќе биде новиот австриски канцелар

0
Министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер, ја презема должноста лидер на Народната партија...

Серија оставки во Австрија, по Курц, од функција заминаа и премиерот...

0
Лидерот на Народна партија на Австрија (ОВП), поранешниот канцелар Себастијан Курц соопшти дека се повлекува целосно од политиката,...

Хирург отсекол погрешна нога на пациент, па морал да ја ампутира...

0
Хирург е казнет во Австрија затоа што на почетокот на оваа година ампутираше погрешна нога на пациент. Наместо левата нога, на еден повозрасен пациент му...

Властите во Австрија разбија мрежа на трговија

0
Властите во Австрија разбија мрежа на трговија со луѓе кои пренеле стотици мигранти во земјата...

Легендарен сноубордер загина снимајќи промотивна реклама!

0
Голема трагедија се случи во Австрија, каде загина легендарниот словенечки сноубордер Марко Грлиќ (38), поранешен младински светски првак, снимајќи една реклама во ски-центарот...