Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг побара од членките на Алијансата да достават повеќе оружје во Украина.

Advertisements

„Во интерес на нашата безбедност е да се осигураме дека Украина ќе надвладее и дека рускиот претседател Владимир Путин нема да победи“, рече Столтенберг во интервју за ДПА.

Тој додава дека можеби е поважно за Украина да добие доволно муниција за вооружените системи што веќе ги има, додавајќи дека потребата од муниција и резервни делови е „огромна“.

„Можеби звучи парадоксално, но воената поддршка за Украина е најбрзиот пат за мир. Знаеме дека повеќето војни завршуваат на преговарачката маса – и оваа војна веројатно така ќе заврши, но знаеме дека она што Украина може да го постигне во овие преговори е нераскинливо поврзано со воената ситуација“, рече Столтенберг.

Генералниот секретар на НАТО јасно стави до знаење дека неодамнешните украински напади врз воени цели во Русија ги смета за целосно легитимни.

Прикажи повеќе