Во поголемиот дел од историјата, титулата принцеза од Велс, која моментално ја носи Кејт Мидлтон, сопругата на престолонаследникот Вилијам, беше прилично занемарена.

Според Би-Би-Си, жените кои ја имале оваа титула генерално се сметале за „само сопруга на принцот од Велс“, со исклучок на Гвенлин, ќерката на Левелин Велики, последниот принц од Велс кој всушност бил Велшанец.

Последна која ја носи титулата принцеза од Велс пред Кејт Мидлтон беше нејзината покојна свекрва, принцезата Дијана.

По турбулентниот развод и последователното бегство на популарната Дијана, Камила Паркер Боулс, втората сопруга на сегашниот крал Чарлс Трети, не ни размислувала да ја преземе титулата кога се омажила за Чарлс во 2005 година, па решила да ја земе помалата титула војвотката на Корнвол.

Сега е редот на Кејт.

Медиумите се обидуваат да заборават дека ја нарекувале „wait Katie“ (Кејти која чека), бидејќи од 2001 година, кога го запознала принцот Вилијам, до свршувачката поминале девет години.

Но, ова може да биде нејзина предност, бидејќи со текот на годините имала можност постепено да се подготвува за улогата во кралското семејство што ја стекнала со брак. На пример, таа се омажи за Вилијам на 29 години, што е една деценија постара од Дијана кога се омажи за Чарлс.