Медиумите веќе го најавуваат како „погреб на векот“ поради бројот на светски лидери кои ќе присуствуваат, но и поради важноста што Елизабета Втора ја имала за време на нејзиното седумдесетгодишно владеење.

На погребот се очекуваат повеќе од петстотини шефови на држави или влади, вклучувајќи кралеви, кралици, шеици, султани и јапонскиот император. Лидерите на практично сите земји со кои Велика Британија одржува дипломатски односи беа поканети, освен претседателите на Русија и Белорусија, поради војната во Украина, како и на Сирија, Мјанмар, Авганистан и Венецуела, со кои односите се многу слаби.

На Северна Кореја и Иран им било кажано да испратат амбасадори наместо претседателот, пренесуваат британските медиуми.

Овој собир на високи функционери ќе претставува логистички и безбедносен предизвик од највисок ред. Сите службеници ќе бидат превезени во Вестминстерската опатија со луксузни автобуси, освен американскиот претседател, кој исклучиво се вози во сопствен автомобил наречен „Ѕверот“.

Во протоколот мора да се земе предвид кој во кој автобус ќе биде сместен, а подоцна кој каде ќе седи за време на сервисот.

Ковчегот со телото на кралицата ќе биде во домот на парламентот во Вестминстер од 10.45 часот по локално време (11.45 часот по средноевропско време), каде граѓаните ќе оддадат почит. Потоа се пренесува во опатијата, која се наоѓа во непосредна близина.

Службата започнува во 11 часот (односно пладне по средноевропско време) и трае еден час, а завршува со две минути тишина. Покрај архиепископот од Кентербери, молитви ќе читаат и премиерот и претставници на други верски конфесии.

По богослужбата во опатијата, ковчегот со телото на кралицата ќе биде пренесен со кочија, низ Лондон, во придружба на семејството до Велингтон Арх, минувајќи покрај Бакингемската палата на пат. На крајот од тоа патување, ковчегот ќе биде префрлен од кочијата во специјално дизајниран автомобил „Јагуар-Ленд Ровер“, кој со малку поголема брзина ќе го однесе до замокот Виндзор, каде што ќе се изврши погребот и погребот. Возењето низ Лондон до Виндзор ќе трае околу четири часа.

Телото на кралицата ќе биде пренесено на кочија што се користи од погребот на кралицата Викторија во 1901 година за погребите на британските монарси.

Традицијата налага дека во самиот Виндзор кочијата за оружје не ја влечат коњи, туку британските морнари токму поради инцидентот на погребот на кралицата Викторија кога дојде до мешање со коњите и морнарите кои беа таму како обезбедување на погребот. се втурна внатре.

Погребот во Виндзор ќе започне околу 16 часот и ќе присуствуваат само најблиските членови на семејството.

Крајот на погребот е и крај на јавниот дел од погребот. Телото ќе биде положено во гробницата покрај сопругот на кралицата, принцот Филип и таткото на кралот Џорџ Шести околу 19.30 часот по локално време без присуство на јавноста.