Директорот на ЦИА Вилијам Брнс изјави дека разузнавачката агенција проценува оти следните шест месеци ќе бидат „критични“ за Украина во однос на руската инвазија, додавајќи дека Русите остваруваат некои помали придобивки во последните недели.

Говорејќи на настан за надворешна политика на Универзитетот Џорџтаун во Вашингтон, Брнс исто така рече дека агенцијата верува дека кинескиот претседател Си Ѓинпинг е „донекаде отрезнет“ од војната во Украина, но дека би било грешка да се потцени посветеноста на Пекинг и Москва на нивното заедничко партнерство.

Русија и Кина потпишаа „неограничено“ партнерство минатиот февруари, непосредно пред руските сили да ја нападнат Украина, а нивните економски врски зајакнаа додека врските на Русија со Западот ослабеа.

Кина се воздржува од осуда на руската инвазија врз Украина, но внимава да не ѝ обезбеди директна материјална поддршка на Русија, што би можело да предизвика западни санкции како оние воведени против Москва.

Но, Брнс, кој неодамна престојуваше во Украина за да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, рече дека Си најверојатно бил изненаден и вознемирен од, како што рече, лошите перформанси на руската војска.