Северна Кореја истрела сомнителна интерконтинентална балистичка ракета во петокот, која слета на само 200 километри од Јапонија и имаше доволен дострел да стигне до копното на Соединетите држави, изјавија јапонските власти за новинарите.

Advertisements

Лансирањето, пријавено и од јужнокорејски и од јапонски функционери, доаѓа еден ден по помалото ракетно лансирање од Северот и неговото предупредување за „пожесток воен одговор“ на САД за зајакнување на нивното регионално безбедносно присуство.

Прикажи повеќе