,/center>

Вработениот во Твитер, Еван Џонс, сподели фотографија од неговата шефица Естер Крафорд, која е директор за управување со производи, како спие на канцеларискиот под само неколку дена откако извршниот директор на Тесла, Илон Маск, ја презеде компанијата.

Естер носеше маска за очи и беше завиткана во вреќа за спиење.

„Кога ви треба нешто од вашиот шеф на Илон Твитер“, напиша тој фотографијата, која беше објавена околу 2 часот по полноќ во средата по њујоршко време и брзо стана вирална на социјалните мрежи.

Естер одговори на твитот и напиша: „Кога вашиот тим работи 24/7 за да ги исполни роковите, понекогаш заспивате додека работите“.

Како што пишува Инсајдер, нејасно е каде е направена фотографијата. Твитер страницата на Џонс вели дека тој е во Њујорк, додека на Естер вели дека е во Лос Анџелес.

Естер во вторникот твитна дека е „многу горда“ на напорите на Твитер „брзо да ја смени брзината и да оживее нова визија“.

Персоналот на Твитер е под притисок бидејќи Маск го поседува

Вработените во Твитер работат многу подолго од вообичаеното откако Маск ја презеде функцијата, а неговиот тим им доделува големи задачи во тесни рокови.

Некои вработени во компанијата ги гледаат задачите како тест на тимот на Маск за да се види кој вреди да се задржи во компанијата.

CNBC објави дека менаџерите на Твитер им рекле на вработените да работат во смени од 12 до 24 часа, седум дена во неделата, додека The New York Times објави дека некои менаџери спиеле во канцеларија во петок и сабота навечер.

Откако Маск го презеде Твитер, сè повеќе луѓе ја напуштаат платформата, со 500% зголемување на пребарувањата на Google за „како да се избрише Твитер?“ во последната недела.

Маск ги објави промените на Твитер

Откако стана сопственик, Маск, кој исто така раководи со Tesla и SpaceX, не губи време имплементирајќи и објавувајќи значајни промени на Twitter, вклучувајќи отпуштање на извршните директори и распуштање на одборот на директори.

Тој исто така потврди дека ќе ги натера корисниците на Твитер да плаќаат 8 долари месечно за да имаат сино штиклирање до името на нивната сметка и на тој начин да бидат проверени.

Маск претходно размислуваше за месечна претплата од 20 долари за синиот крлеж, но се чини дека ја намали потенцијалната цена по многу критики.

Тој најави и дека ќе формира совет за модерација на содржини кој ќе собира „различни мислења“.

„Ниту една важна одлука за содржината или враќањето на сметката нема да има додека не се состане Советот“, напиша тој на Твитер.