Обожувателите на Пријатели ги преживуваат животите на омилената екипа од каучот на Central Perk, со оглед на тоа што серијата стана достапна за стриминг на Нетфликс.

Сепак, многумина тврдат дека нашле грешка во Моника која со децении останала незабележана.

Во епизодата од четвртата сезона на популарниот американски ситком, The One With The Embryos, Моника (Кортни Кокс) и Рејчел (Џенифер Анистон) се борат против Чендлер (Метју Пери) и Џои (Мет Ле Блан) за големиот стан на Моника, во игра што ја измислил Рос (Дејвид Швимер).

Фановите забележаа дека изјавата на Моника нема смисла

Сосема безопасна игра, која започнува со момци и девојчиња кои се натпреваруваат кој подобро, ескалира и во еден момент влогот е стан. Девојките на крајот губат, а Моника во нејзин стил полудува по новонастанатата ситуација. Меѓутоа, фановите забележале нешто чудно.

Еден од нив коментираше: „Откако момчињата ќе ја добијат играта и Рејчел ќе одбие да се пресели, Моника вели: „Ако изгубивме, ќе ги натеравме момчињата да се ослободат од патката и кокошката, нели? Нема смисла тоа што го кажа, веројатно требаше да каже „ако изгубеа“ или „ако ние победивме“.

„Сега морав да го проверам ова. И вистина е, Моника навистина вели „изгубивме“. Не можам да верувам дека никој не забележа“, „Морав да премотам назад пет или шест пати само за да се уверам дека нема да полудам. “, други се согласија со оваа забелешка.

Една од најгледаните серии во светот

Пријатели се емитуваше од 1994 до 2004 година. Ситкомот што ги следеше животите и љубовите на Моника, Рос, Рејчел, Чендлер, Џои и Фиби, во последните години најде нова публика на стриминг платформите и продолжува да биде една од најгледаните серии во светот.

Минатата година, Friends: The Reunion се емитуваше на услугата за стриминг HBO Max и ја имаше целата оригинална екипа – Метју Пери, Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Лиза Кудроу, Мет Лебланк и Дејвид Швимер.

Шоуто за обединување на пријателите, познато и како „The One Where They Get Together“, имаше и голем број познати гости, вклучувајќи ги Дејвид Бекам, Џастин Бибер, БТС, Синди Крафорд, Кара Делевињ и Лејди Гага.