Шест лица загинаа за време на аеромитинг на авиони од Втората светска војна во близината на Далас. Инцидентот настанал откако авион-ловец удрил директно во бомбардер Боинг Б-17, при што се урнале на земјата. Несреќата се случила околу 13.30 часот локално време додека се одржувал познатиот аеромитинг Воени крилја над Далас. Помалиот авион бил Кинг-кобра-63. Засега не е јасно поради кои причини тој удрил директно во бомбардерот.

Advertisements

Прикажи повеќе