Сирените за воздушен напад се огласија во Киев во раните утрински часови од Новата година, додека Русија продолжи со нападите со беспилотни летала и ракети врз главниот град на Украина и другите градови.

Advertisements

Воздухопловните сили на Украина соопштија дека уништиле 45 беспилотни летала камикази од Иран, од кои 32 по полноќ.

Нападите се случија откако рускиот претседател Владимир Путин во своето новогодишно телевизиско обраќање сигнализираше дека Кремљ ќе ја продолжи својата војна, која првично беше претставена како краткорочна воена операција и сега се приближува до 11-тиот месец.

Прикажи повеќе