Руската поп-дива Ала Пугачева ја осуди руската агресија врз Украина и побара да биде ставена на листата на странски агенти, меѓу кои Министерството за правда го вклучи и нејзиниот сопруг Максим Галкин.

„Затоа што се солидаризирам со мојот сопруг, чесен, пристоен и искрен човек, вистински и незаборавен руски патриот, кој посакува благосостојба на својата татковина, мирен живот, слобода на говор и крај на нашите млади луѓе кои умираат поради илузорно цели кои ја направија нашата земја отфрлена и кои ги искомплицираа животите на нашите граѓани“, напиша Пугачова на својот Инстаграм.

Пугачова важи за мега ѕвезда во својата земја. Таа ја обликуваше рок и поп музиката во Русија од 1970-тите.

Нејзиниот успех го преживеа падот на Советскиот Сојуз и до денес таа редовно се појавува на руската телевизија.

Бракот на 73-годишната дива со 27-годишниот водител и комичар Максим Галкина беше честа тема на таблоидите.

Двојката ја напушти Русија за Израел откако Русија ја нападна Украина во февруари оваа година.

За разлика од Галкин, кој го критикуваше руското раководство по пристигнувањето во Израел, Пугачева досега се воздржуваше од политички изјави.

Аналитичарите веруваат дека нејзината неподготвеност да зборува за војната во изминатите шест месеци дава тежина на нејзините последни изјави.

Политичкиот аналитичар Абас Гаљамов, поранешен говорник на рускиот претседател Владимир Путин, рече дека тоа е „шлаканица“ за Кремљ.

„Ако сè уште има важни луѓе во земјата за кои постои консензус, Пугачeва е еден од нив“, напиша Гаљамов на својот канал Телеграм.

Гаљамов истакна дека Пугачова секогаш се држела настрана од политиката.

Ненадејната политизација на поп-пејачката може да создаде чувство во општеството дека властите го сметаат за заканувачко, а тоа чувство „доста е“, рече Гаљамов.