Гласачките места се затворени во делови на Соединетите Држави за среднорочните избори за Претставничкиот дом, Сенатот и гувернерите на сојузните држави. Републиканците досега освоија шест места во трката за Претставничкиот дом, која претходно ја водеа демократите.

Advertisements

Тие досега имаат обезбедено 184 од вкупно 435 на телото, со демократите 155. Сепак, резултатите од Калифорнија и другите држави на Западниот брег наклонети кон демократите допрва треба да стигнат.

Американскиот Конгрес се состои од две институции: Претставничкиот дом и Сенатот на САД. Според Асошиетед прес, републиканците освоиле најмногу места во Претставничкиот дом, вкупно 190, наспроти демократите кои добиле 154.

Но, трката за американскиот Сенат е потешка, бидејќи останува отворена во неколку клучни држави.
Демократот Џон Фетерман извојува победа во Пенсилванија и доколку биде прогласен за победник во оваа држава тоа би било важна победа за демократите во Сенатот. Според АП, со победата на Фетерман, демократите досега освоиле 48 места во Сенатот, во споредба со републиканците кои имаат едно место помалку.

Досега Претставничкиот дом беше демократски. Демократите имаа 222 пратениците наспроти 213 републиканци. Сепак, во пресрет на изборите, анкетите укажуваа на веројатен пораз на демократите во борбата за долниот дом.