Компанијата на Илон Маск SpaceX денеска го лансираше екипажот на Меѓународната вселенска станица за НАСА од Флорида, вклучувајќи и руски космонаут кој ќе работи со двајца Американци и еден јапонски астронаут на мисијата.

Лансерот на SpaceX, кој е дел од ракетата Falcon 9 со капсула Crew Dragon наречена Endurance на врвот, полета напладне по локално време (18:00 часот по средноевропско време) од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Кејп Канаверал, Флорида.

Мисија екипаж-5

Четиричлениот екипаж и нивната автономна летечка капсула се очекува да пристигнат на Меѓународната вселенска станица (ISS) за околу 19 часа, четврток навечер, кога ќе започнат со 150-дневна научна мисија во орбиталната лабораторија на околу 420 километри над Земјата.

Мисијата наречена Crew-5 е петта во која НАСА летала со возило од SpaceX, основана од сопственикот на Tesla Маск.

Тимот е предводен од Никол Аунапу Ман (45), искусен пилот на борбен авион кој влегува во историјата на вселенските летови како првиот домороден астронаут испратен во орбитата од НАСА и првата жена што командувала со СпејсИкс Crew Dragon.

Во мисијата учествува руската космонаутка Ана Кикина

Мисијата Crew-5 е значајна и по вклучувањето на Ана Кикина (38), единствената жена космонаут на активна должност во руската вселенска агенција Роскосмос, и покрај зголемените американско-руски тензии поради војната во Украина.

Кикина всушност го смени местото со астронаут на НАСА кој седна на рускиот Сојуз кој полета до ISS минатиот месец, според новиот договор за споделување транспорт што НАСА и Роскосмос го потпишаа во јули.